Vnútorné pamäte

Vnútorné pamäte počítača tvoria viaceré druhy pamäte. Výhodou vnútornej pamäte je, že je neporovnate ľne rýchlejšia (má nižšiu prístupovú dobu) ako vonkajšie pamäte. Kým vnútorné pamäte pracujú s prístupovou dobou rádovo v nanosekundách, tak diskové pamäte majú prístupovú dobu minimálne 1 milisekundu, čo je pomerne veľký rozdiel..

Typy vnútornej pamäte:

- RAM

- C MOS

- ROM

- cache (vyrovnávacia) pamäť

Hlavná vnútorná operačná pamäť (RWM - RAM) - je pamäť, do ktorej je možné aj zapisovať aj z nej údaje čítať. Po zapnutí počítača sa do nej ukladá operačný systém, spúšťané programy, údaje s ktorými práve pracujeme. Je energeticky závislá, t. j. obsah tejto pamäte sa po vypnutí počítača vymaže! Preto pred vypnutím je potrebné uložiť údaje z operačnej pamäte na disk. V súčasnosti majú kapacitu 32 MB až 128 MB, pre náročnejšie úlohy (napr. 3D grafika) 256 MB a viac.

Ďalším typom RWM pamätí je CMOS pamäť - je to malá pamäť, ktorá sa vyznačuje malou spotrebou elektrickej energie. Je napájaná z batérie. V tejto pamäti sú uchované základné informácie o konfigurácii po čítača (dátum a čas, jednotlivé časti počítača). Zmena obsahu pamäte sa robí pomocou SETUP.

Cache pamäť (vyrovnávacia pamäť, medzipamäť) - je špeciálnym typom pamäte RWM. Používa ju procesor na uloženie údajov, ktoré musia byť neskôr rýchle prístupné (rýchlejšie ako z operačnej pamäte), čím sa výraz- ne zvýši rýchlosť počítača. Dnešné procesory používajú viac úrovní cache pamäte: L1 je priamo na čipe (malá kapacita, veľmi rýchla), L2 a L3 sa nachádzajú na doske (kapacita až do niekoľko MB).

Pamäť ROM - z pamäte tohto typu môžeme len čítať. Tieto pamäte sa raz naprogramujú (väčšinou to urobí výrobca chipu) a potom sa už ich obsah nemení. Pamäte ROM sú energeticky nezávislé, to znamená, že dáta sa z nich nestratia ani po vypnutí počítača. V pamätiach tohto typu sa nachádza základný program operačného systému (BIOS – Basic Input Output system), ktorý obsahuje hlavné rutiny vstupu a výstupu, čím umožní riadenie toku údajov medzi HW a operačným systémom. Bezprostredne po zapnutí počítača vykoná BIOS diagnostiku počítača a zistí veľkosť pamäte, prevádzkyschopnosť pamäte, overí prítomnosť vonkajších pamätí, zistí zavádzací (boot) sektor OS. Pamäte tohto typu sa nachádzajú na základnej doske, ale aj na prídavných doskách (sie ťové, grafické karty) a tiež v klávesniciach alebo v tlačiarňach.

sspspäť